• Poseł na Sejm okręgu toruńsko- włocławskiego
  • Przewodniczący Rady Mediów Narodowych
zobacz więcej

Życiorys

     Krzysztof Czabański, rocznik 1948, dziennikarz, publicysta, działacz opozycji demokratycznej w PRL. Żonaty, troje dzieci, pięcioro wnucząt.

 

     W mediach pracuje od 1967r. Pracował  wówczas w prasie RSW i był członkiem PZPR. W 1976r. usunięty z pracy w tygodniku „Literatura”, otrzymał  jednocześnie zakaz pracy w prasie RSW. Jak wynika z akt Instytutu Pamięci Narodowej, był  już w tym czasie inwigilowany i rozpracowywany przez służbę bezpieczeństwa PRL. W latach 1980-89 współtworzył - jako redaktor i autor  -  prasę solidarnościową i podziemną (tzw.II-obiegową), m.in. „Tygodnik Solidarność”, „Tygodnik Wojenny”, „PWA – Przegląd Wiadomości Agencyjnych”,  napisał wówczas książki: reportersko-publicystyczną  z czasu  karnawału „Solidarności” („Bydgoszcz – marzec 1981”) i literacką („ABC”), które zostały wydane w II obiegu. Wydał także zbiory reportaży „Poker” i „O tym, co pod ziemią”. Po 1989r. , czyli już w III RP, kierował m.in. „Tygodnikiem Solidarność”, ”Expressem Wieczornym”, Polską Agencją Prasową, Polską Agencją Informacyjną S.A., Komisją Likwidacyjną RSW, Polskim Radiem S.A. Pisywał we wszystkich czołowych dziennikach i tygodnikach (m.in. w „Tygodniku Solidarność”, „Życiu Warszawy”, „Gazecie Wyborczej”, tygodniku „Wprost”, „Uważam Rze”, „wSieci”, „Do Rzeczy”, „Niedzieli”), współpracował z radiem i telewizją (był także członkiem rady nadzorczej TVP), wydał książki publicystyczne ”Ruska baba” i „Pierwsze podejście - zapiski naocznego świadka”.  Stworzył Kongres Mediów Niezależnych, grupujący mniejsze, społeczne przedsięwzięcia medialne, którego jest honorowym przewodniczącym. Współpracował także z Telewizją Republika i z Radiem Wnet. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, bezpartyjny. Na emeryturze.

 

     Współzałożyciel i członek władz Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Współzałożyciel i członek Rady Fundacji „Instytut im. Lecha Kaczyńskiego”.

 

    Jego korzenie rodzinne  ze strony ojca sięgają regionu kujawsko-pomorskiego, okolic Torunia, Aleksandrowa Kujawskiego, Bydgoszczy i Żnina. Tam spędził młodość, choć później praca zawodowa związała go  głównie z Warszawą. Ze strony matki, jego rodzina pochodzi z byłych polskich Kresów –  Święcian na  wileńszczyźnie.

 

    Jest posłem na Sejm RP z okręgu toruńsko-włocławskiego; należy do Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. Od listopada 2015 do lipca 2016 sprawował funkcję  Pełnomocnika Rządu do spraw reformy radiofonii i telewizji publicznej oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W lipcu 2016r. wybrany przez Sejm do Rady Mediów Narodowych na 6-letnią kadencję, a przez samą Radę na jej przewodniczącego. W listopadzie 2016 odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Wolności i Solidarności.